Żywa legenda Marilyn Monroe

marilyn-monroeDzisiejsze feministki są pewne, że gdyby  Marilyn Monroe urodziła się kilkadziesiąt lat później bez wahania wstąpiłaby w ich szeregi, gdyż oprócz blond włosów, wydatnego biustu i seksapilu miała silną osobowość. Wiedziała, czego chce i dążyła do tego za wszelką cenę. Nie zadowalała się byle czym i byle kim, mawiała, że „lepiej być szczęśliwą samotnie, niż nieszczęśliwą z kimś innym”.

Norma Jeane…

Marilyn Monroe urodziła się 1 czerwca 1926 roku w szpitalu w Los Angeles i tak naprawdę w urzędzie została zapisana jako Norma Jeane Mortensen. Pseudonimu Marilyn Monroe zaczęła używać od dwudziestego roku życia, a zalegalizowała go dużo później. Była trzecim dzieckiem matki Gladys Pearl Monroe, jednak starsi brat i siostra byli przyrodnim rodzeństwem Marilyn – urodzili się podczas trwania pierwszego małżeństwa jej matki z Johnem Newtonem Bakerem.

Gladys nigdy specjalnie nie troszczyła się o dzieci, starsze rodzeństwo Marilyn po rozwodzie rodziców wyjechało z ojcem, a ona sama tułała się po sierocińcach i rodzinach zastępczych. Była świadoma swojej samotności i jednocześnie tęskniła za miłością, jak później powiedziała: „ Byłam pomyłką – moja matka nigdy mnie nie chciała. Rozwiedziona kobieta ma dość problemów, żeby znaleźć sobie mężczyznę, a taka z nieprawym dzieckiem… wciąż chciałabym, żeby mnie chciała”.

Bardzo młodo, bo w wieku 16 lat 19 czerwca 1942 roku wzięła ślub z Jima’em Dougherty. W kwietniu 1944 roku podjęła pracę w fabryce, gdzie malowała części do samolotów. Właśnie wtedy została odkryta przez fotografa Davida Conovera, który przyjechał robić zdjęcia najładniejszym pracownicom.

Kariera Marilyn

2 sierpnia 1945 roku zgłosiła się do agencji modelek Blue Book. Do wiosny 1946 roku jej zdjęcia ukazały się w aż trzydziestu magazynach! Prężnie rozwijająca się kariera nie sprzyjała małżeństwu Marilyn. Jej mąż Jim nie był zachwycony zawodem żony, w końcu kazał jej wybierać między nim a pozowaniem. Kwestię rozwodu przesądził fakt, że producenci filmowi preferują niezamężne kobiety, a Marilyn zawsze marzyła o karierze filmowej…

29 lipca została zauważona przez Howarda Hughesa, szefa studia filmowego RKO. W latach 1947-1948 zagrała w paru filmach, ale żaden z nich nie odniósł większych sukcesów i w wytwórnia nie przedłużyła z nią kontraktu. Marilyn wróciła więc do zawodu modelki, pozowała do zdjęć nago, które w 1953 roku ukazały się w Playboyu. Od 1952 roku w pełni rozpoczęła karierę filmową. Wystąpiła w filmie „Małpia kuracja”, a w 1953 w filmie „Mężczyźni wolą blondynki”.

14 stycznia po raz drugi wyszła za mąż za słynnego baseballistę Joego DiMaggio, jednak małżeństwo nei przetrwało nawet roku, bo już w październiku młodzi małżonkowie rozwiedli się.

Po raz trzeci wzięła ślub z a Arthurem Millerem, jednak i to małżeństwo po 4 latach zakończyło się rozwodem.

Samobójstwo?

Zmarła w nocy z 4/5 sierpnia 1962 roku. Została znaleziona w wannie z słuchawką telefoniczną w ręku. Ustalono, iż przyczyną zgony było przedawkowanie środków nasennych, jednak jej śmierć wciąż  wiąże się z wieloma wątpliwościami. Niejasności związane są przede wszystkim z jej związkami z politykami: Johnem F. Kennedym i Robertem F. Kennedym, którzy również zostali zamordowani…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>